Reklam 1 Alanı

Korudorlara Yıldızlardüştü

Kategori : Güncel - Etiketler :, , , - Tarih : 08 Ocak 2012

ski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un kaldığı 5. Koğuş’un konukları, Paşa’nın eski silah arkadaşları… Orgeneraller Hasan Iğsız ve Çetin Doğan ile aynı koridorda yer alan Başbuğ’un tek kişilik hücresi ise dar, karanlık ve kasvetli bir yaşam alanı.

 Türkiye’ de “Olmaz” denilen oldu, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “terör örgütü kurmaktan” cezaevine konuldu. “Ergenekon”, “Balyoz”, “” davası derken Silivri Ceza İnfaz Kurumları, general ve amirallerle doldu.

Tıpkı İlker Başbuğ’un ifadesinde söylediği gibi “kaderin cilvesiyle” birçok Paşa da, aynı koğuşta buluştu! Başbuğ’un konulduğu 5. Koğuş’ta, daha önceden tutuklanan emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğamiral Alaattin Sevim, emekli Tümamiral Deniz Kutluk, emekli Tümamiral Mustafa Aydın Gürül ile emekli Albaylar Dursun Çiçek ve Fuat Selvi de bulunuyordu.

GÜN SAYMAYA BAŞLADI
Tek kişilik hücrede kalan Başbuğ, silah arkadaşlarıyla koğuş arkadaşı oldu. Tutuklu Paşa’nın “yaşam alanı” ise hayli iç karartıcı… Çünkü Başbuğ’un konulduğu hücrenin genişliği 12.5 metrekare… Hücrede sadece bir yatak ve lavabo bulunuyor. Gün ışığını görmek için ise 1 metrelik bir pencere yer alıyor. Fakat bu pencerenin de üzerinde yer alan demir parmaklıklar, insana nerede olduğunu her daim hatırlatıyor. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, işte bu şartlar altında 2 gündür, “gün sayıyor”…

HEPSİ İŞTE BU KORİDORA BAKIYOR
Emekli paşalar, amiraller, albaylar, Silivri Cezaevi’nin 5. Koğuşu’nda işte burada kalıyor. Adeta bir karargaha dönen koğuşun koridorlarında mavi parmaklıklar dikkat çekiyor.

‘ARTIK DAVA ARKADAŞIYIZ’
Andıç davasının duruşmalarında İlker Başbuğ’un “tanık” olarak dinlenmesini talep eden emekli Albay Çiçek’in, Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili görüşünü, duruşma salonunda otururken “Silah arkadaşı olduğumuz komutanımız ile artık dava arkadaşıyız” yazılı bir notla ilettiği belirtildi. Çiçek, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “Tanık olarak dinlenmesini istemiştim. Ama onlar haksız yere tutukladılar. Genelkurmay Başkanı’nı terör örgütü üyesi olarak tutuklayan hâkimler suç işliyor.”

* 8 L tipi kapalı ve 1 açık cezaevinden oluşan “Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü”, Türkiye’nin en yüksek teknolojili, Avrupa’nın da en büyük cezaevi… 744768 metrekare alana kurulu yerleşkede 2 bin kişi çalışıyor. Cezaevi için toplam 100 milyon lira harcandı.

İSTİKAMET YÜCE DİVAN
Silahlı terör örgütü kurmak ve darbeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklanan Orgeneral İlker Başbuğ, yarın avukatı aracılığıyla bir üst mahkemeye itiraz ederek, tutuksuz yargılanmayı talep edecek. Başbuğ, aynı zamanda Genelkurmay Başkanı olması nedeniyle, “Yüce Divan” sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanma talebinde bulunacak.

DÜNYA BASINI YANKILANIYOR
* Wall Street Journal: Yüzlerce sanık, darbe komplosu iddiasıyla halen yargılanma bekliyor. Bu davaların, Türkiye’nin bir zamanlar çok güçlü ordusunun itibarını sarsmak için politik bir araç olduğu tartışılıyor.
* Financial Times: İlker Başbuğ’un tutuklanması, hükümet ile ‘itiraz edilemez’ sanılan ordu arasındaki mücadelede en olağanüstü hareket…
* Daily Telegraph: Cumhuriyet tarihinde bir ilk. Bu tutuklama, siyasi gücü azalan orduya yeni bir uyarı.

BİR GENELKURMAY BAŞKANI’NIN ANISI
27 Mayıs darbesi sonrasında, 6. Genelkurmay Başkanı Nuri Yamut ile 10. Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun da tutuklanmıştı. Eski Demokrat Parti İçel Milletvekili Hidayet Sinanoğlu’nun oğlu Niyazi Sinanoğlu, komşuları Nuri Yamut’un tutuklanmasına şahit olduğunu söyledi. Sinanoğlu, “Subay, paşaya, ‘Hırsızlar’ dedi. Tekme ve tokat vurdular. Merdivenlerden düştü, gözlükleri kırıldı. Sonra Yassıada’da öldüğünü duyduk” dedi.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

haberler haberler